בלוג

מאמרים על דברים שמעניינים אותי
למה לבחור בג'ומלה

למה לבחור בג'ומלה

ג'ומלה היא מערכת ניהול תוכן (CMS) מבוססת קוד פתוח אשר משמשת לבניית אתרי אינטרנט, אינטרא-נט ומשמשת קרקע יציבה, איכותית וידידותית למשתמש עבור אפליקציות מקוננות איכותיות רבות. ג'ומלה זכתה בפרסים רבים והכרה בינלאומית של קהילת מפתחי האתרים, זאת בשל יתרונותיה הרבים. 

ג'ומלה נכתבה בשפת התכנות סנדרטית PHP ועושה שימוש בפיתוח מונחה עצמים, בארכיטקטורת MVC (Model-View-Controller) אשר מאפשרים הוספת רכיבי תוכנה שונים כמו פרומים, חנויות, קטלוגים, וכתיבת רכיבי תוכנה ייעודיים. המידע נשמר בבסיס נתונים סטנדרטי MySQL והמערכת כוללת תכונות כמו מטמון דפים, פיד RSS , גרסאות הדפסה, מבזקי חדשות, בלוגים, סקרים, חיפוש ותמיכה בריבוי שפות.

יתרונות השימוש בקוד פתוח

 1. קודם כל והכי חשוב המערכות האלו בחינם, ללא רישיון שימוש וללא אותיות קטנות.
 2. בשל העובדה שכל אחד יכול לפתח ולתרום, ניתן למצוא תוספים שיעשו כמעט כל דבר שנרצה.
 3. בניגוד לדעה הרווחת המערכות האלה מאובטחות ואמינות, וכל הזמן יוצאים עדכונים חדשים.
 4. בשל אלפי המתכנתים שתורמים מזמנם לפיתוח המערכות ניתן למצוא את המערכות (צד ניהול האתר) בכל השפות.
 5. בסיום בנית האתר (במידה וחברה כל שהיא בנתה לכם את האתר) האתר וכל קבציו ומערכותיו שייכים לכם ולכם בלבד.
 6. במידה ומתכנת או חברת תוכנה שנתנה לכם שירות נעלמת או מפסיקה לטפל באתר מכל סיבה שהיא, כל אחד עם מעט ידע יכול להמשיך בדיוק מהנקודה שבה הפסיקו.
 7. ניתן לשדרג את המערכות עם כל יציאת עדכון חדש (זוכרים שזה חינם?, מה שאומר שאין רישיון שימוש).
 8. ניתן במידת הצורך לבצע העתקים של האתר.
 9. ישנם פורומים וקבוצות של אנשים בעלי ידע לשם תמיכה או עזרה בבעיות.
 10. אם תחפשו ביוטיוב או בגוגל תוכלו למצוא פתרון לכמעט כל בעיה שתצוץ.

עקרונות המערכת

התפיסה הבסיסית בפיתוח של ג'ומלה היא ליצור כלי שישמש בסיס ותשתית יעילה למנהל תכנים, שיהיה פתוח וגמיש לפיתוח רכיבים בידי צד שלישי. כמו מחוללים רבים הוא מורכב מצד של מנהל ומצד של משתמש הגולש באתר. כל הפריטים בכל היבט של ג'ומלה בצד המנהל, מאורגנים במבנה טבלאי.

לג'ומלה פתיחות וגמישות חזקה. כך למשל אפשר להתקין במערכת כמה עורכי מעבד תמלילים ויזואליים, ולהגדיר שמשתמש מסוים יקבל כבררת מחדל עורך מסוים. ניתן שכמה אנשים בו זמנית יערכו את התכנים של האתר, בשל קיום מערכת נעילות שמבקרת התנגשויות עריכה.

יכולות עיקריות המובנות בג'ומלה

 • מנהל תפריטים - מאפשר ליצור מספר רב של תפריטים, שכל אחד מהם מורכב מפריטים של תפריטים, שיכולים להצביע על תוכן, קישור, רכיב וכדומה.
 • מנהל מאמרים - יצירת מאמרים הינה הפונקציה המרכזית של מערכת ניהול תוכן זו (ובכלל). כל מאמר שנוצר ניתן לשיוך לקטגוריה, שמשויכת למדור, וכך ניתן ליצור היררכיה תכנים.
 • מודולים (אזורים) - עמוד האינטרנט כפי שנראה לגולש מורכב מהרבה מאוד אזורים, עליון, תחתון, מרכזי, חלק ימני, חלק שמאלי ועוד. ניתן לקבוע לכל מודול באיזה אזור יופיע ובאילו עמודים (עמוד הבית, חלק מהתכנים או כולם). לכל תבנית עיצוב נקבע מראש אילו אזורים אפשריים להכנסת תוכן ואילו לא.
 • מנהל משתמשים - מנהל את כל המשתמשים באתר כולל מנהלים, לפי קטגוריות ואת ההרשאות שהם מקבלים. כאשר אדם נרשם בעמוד האינטרנט הוא רשום באתר תחת הסיווג הנמוך ביותר שקיים.
 • מנהל אשפה - מנהל את התפריטים והתכנים שהושלכו לאשפה, ומאפשר למחזר אותם במקרה של חרטה.
 • מנהל באנרים - כולל רישום של מספר הקליקים, על כל באנר.
 • מנהל אנשי קשר - ניתן לנהל את אנשי הקשר של האתר כולל לקוחות ומבקרים באתר. אפשר לקשר איש קשר למשתמש באתר וכך להרחיב את הפרטים אודות המבקרים באתר.
 • מייל מאורגן (Mass Mail) -  משלוח אימייל מהאתר למשתמשים לפי קבוצות.
 • מנהל תבניות - מאפשר לערוך את קובצי הCSS  וה-HTML של כל תבנית, ולהוסיף תבניות שנוצרו בידי אחרים.
 • מנהל קישורי רשת - מנהל של קישורים לפי קטגוריות. משתמש רשום יכול להוסיף קישורים. לכל לינק קיים מונה הסופר את מספר הגישות (מכונה בעגה המקצועית הקלקות) אליו.
 • מנהל סקרים - מאפשר לרשום מספר רב של סקרים, לשמור ולהראות תוצאות לגולשים. גולש לא יכול להצביע פעמיים מאותו מחשב.
 • סטטיסטיקה - נותן התפלגות של גלישה לפי דפדפנים ומערכות הפעלה, מספר כניסות לכל העמודים והתכנים שאנשים חיפשו באתר באמצעות רכיב החיפוש.
 • מנהל תוספים - מאפשר להוסיף רכיבים תכנותיים להרחבת התפקודיות של האתר. הרכיבים התכנותיים מורכבים משלשה סוגים: תוספים שכוללים לוגיקה תכנותית, מודולים שמתבססים על תוספים וניתן לשלב באזורי דף, וממבוטים שניתן לשלב בתוך עורך הטקסט.
 • ישנו ניהול באמצעות עוגיות בלא מעט היבטים של ג'ומלה. במהלך הגלישה אפשר להמיר כל עמוד לדף PDF, לקבל בגרסת הדפסה או לשלוח באימייל (יש שלשה כפתורים מובנים המיועדים לכך).

רכיבים ותבניות

ג'ומלה נבנתה כמערכת תשתיתית כדי שיוכלו לרוץ עליו תוספים ורכיבים רבים שנוצרו בידי צד שלישי, שמוסיפות פונקציונליות תכנותית לאתר. ניתן למצוא בג'ומלה מגוון גדול ביותר של רכיבים בתחומים רבים ושונים (מספרם עלה מ-3,000 רכיבים באפריל 2006 לכ-4,700 רכיבים באפריל 2010, ולכ-10,000 ביוני 2012). בין הרכיבים הקיימים (רובם תחת רישיון הקוד הפתוח): עורכי טקסטים, מערכות לתגובות, לוחות שנה ואירועים, מילון מונחים, סטטיסטיקות גלישה, מנהל הורדות והעלאות של קבצים, ניהול רשימות תפוצה, מנהלי קבצים, מנהלי טפסים, מנהלי גיבוי, מנהל הרשאות, פורומים, חנויות אלקטרונית, רכיבים לתצוגת פלאש ווידאו ואף רכיב להטמעת אתרי מדיה-ויקי.

ג'ומלה תומכת בשימוש בתבניות עיצוב של האתר שמטפלות במראה של האתר, הן לצד של הניהול והן לצד של הגלישה, כך שניתן לשנות את המראה של האתר בבחירת תבנית אחרת בלחיצת עכבר. ניתן לבחור שדפים מסוימים באתר ישתמשו בתבניות שונות במקביל. ניתן לערוך תבניות, וקיימת אופציה שהגולש עצמו בעת הגלישה ישנה את פני האתר, באמצעות בחירה של תבנית מועדפת. קיימות אלפי תבניות שנוצרו בידי מפתחים צד ג', וחלקן הגדול זמינות בחינם.

בשל כיוון הכתיבה הייחודי של השפה העברית מימין לשמאל (RTL), יש צורך להשתמש בתבנית התואמת RTL או לבצע התאמות מיוחדות בקוד, לתבניות שלא נועדו לשפות RTL, אם רוצים להשתמש בהן באתר בשפה העברית.

 

מידע כללי

עולם האינטנט הולך ומסתבך ודורש יותר ויותר התמקצעות בתחומים השונים. כל תחום מנסה להאבק על חלקו וחשיבותו אך בראיה הכוללת נדרש שילוב מושכל בין התחומים השונים.
עם 30 שנים של נסיון בתחומי השיווק והמכירות, עיצוב וגרפיקה ותכנות וקידום אתרים אני מביא ללקוחותי את השילוב המיטבי בין התחומים השונים כדי להביא לתוצאה הטובה ביותר תוך התחשבות במגבלות והיתרונות של כל החלקים בפאזל.